5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem biznesu w Indonezji

Wprowadzając swoją firmę lub rozpoczynając biznes w nowym środowisku dobrze jest zapoznać się z panującymi w nim zasadami. W tym celu należy zbadać nieznany teren i dopiero wtedy zacząć podbijać nowy rynek. W przeciągu ostatnich lat Indonezja stała się celem inwestorów. Nic w tym dziwnego - jest to szybko rozwijający się, otwarty na miejscowe i zagraniczne inwestycje, bogaty w zasoby, wysoce zaludniony kraj. Dla zainteresowanych robieniem biznesów w Indonezji przedstawiamy listę kilku rzeczy, które warto wiedzieć już na samym początku.

1. Jak zacząć
Jeżeli zdecydowałeś się inwestować w Indonezji, powinieneś wiedzieć o dwóch podstawowych ścieżkach, którymi możesz pójść.
Możesz uchwalić indonezysjką spółkę z o.o. (tak zwane PMA), gdzie dwie strony dzielą udziały firmy; albo możesz wybrać lokalną markę jako przedstawiciela operującego na miejscu. Istnieje również możliwość otwarcia przedstawicielstwa, jednakże wiąże się to z pewnymi ograniczeniami dla działań firmy samej w sobie.

2. Reprezentacja
W 2013 roku powstało nowe rozporządzenie podatkowe nr  20/2013. Zgodnie z tym rozporządzeniem każda firma w Indonezji musi mieć lokalną reprezentację w formie dyrektora z indonezyjską kartą podatkową lub z pozwoleniem stałego pobytu w Indonezji. Oznacza to, że jednym z członków kierownictwa firmy musi być obywatel indonezyjski lub cudzoziemiec posiadający pozwolenie na pracę od innej firmy zarejestrowanej w kraju.

3. Miejscowy język
Angielski jest uważany językiem biznesowym, choć to indonezyjski nadal pozostaje oficjalnym językiem w kraju. Może zatem się zdarzyć, że będziesz potrzebował skorzystać z usług tłumacza, szczególnie w przypadku pracy poza Dżakartą. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby gdybyś sam przyswoił sobie język lub przynajmniej poznał kilka podstawowych zwrotów. Wskazane jest również drukowanie dancych na wizytówkach w Bahasie, dzięki czemu wszscy będą lepiej poinformowani, a komunikacja będzie przepływać sprawniej.

4. Biznesowy savoir-vivre
Każdy kraj, grupa czy ekosystem oznacza odmienne normy i  zmiany w etykiecie. W Indonezji kwestia hierarchi jest wielce szanowana. Na pierwsze spotkanie Indonezyjscy partnerzy wydelegowują pracowników najwyższych rangą. Oznaką szacunku będzie wydelegowanie pracowników o zbliżonej pozycji z twojej firmy. Warto jest również zatrudnić lokalnego przedstawiciela, który poprowadzi spotkanie zapoznawcze w twoim imieniu.

5.  Idź naprzód 
Według statystyk prowadzenie biznesu w Indonezji z każdym rokiem jest co raz prostsze. Wciąż jednak słyszy się o biurokracji, która wstrzymuje działania inwestorów utrudniając im pracę. Nie warto  jednak podchodzić do tej kwestii jak do ograniczenia. Jest to bowiem możliwość pokazania z czego jest się zrobionym i na co nas stać. Właśnie na tym polega biznes (i życie) w Indonezji - na odkrywaniu nowych możliwości i na nadążaniu za ciągle zachodzącymi zmianami.

Dla tych, którzy zdecydują się podjąć wyzwanie, dostęp do liczącej 261.1 milionów ludzi bazy konsumenckiej powinno być wystarczającym wynagrodzeniem. Dzieki tym kilku poradom będziesz już na starcie o kilka kroków przed konkurencją, która wciąż nie jest jeszcze zbyt duża. Na przykładzie tych, którzy jednak już pracują na Indonezyjskim rynku odkryjesz, że włożony przez ciebie wysiłek przyniesie zadawalające i satysfakcjonujące efekty.

- Marcelina Luna Deńca
Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url